Cygal.net.pl

Systemy, Sieci i takie tam :)

Jak zainstalować OpenElec na Raspberry pi

OpenElec to mini dystrybucja linuxa specialnie przygotowana do uruchomienia znanego i lubianego XBMC. Po zainstalowaniu OpenElec na naszym Raspberry PI będziemy sie cieszyć naszym małym multimedialnym centrum rozrywki. Poniżej w kilku krokach opisze instalacje OpenElec na karcie SD wykorzystanej w Rspberry PI. Instalacja będzie przeprowadzana z poziomu Windows7.

1). Przygotujmy nasza karte SD.

Na poczatku pobierzmy potrzebne oprogramowanie. Ja używam darmowego i prostego narzędzia jakim jest MiniTool Partition Wizard które można pobrać tutaj http://www.partitionwizard.com.

OpenElec wymaga dwóch partycji systemowej oraz partycji dla danych. W poniższym przykładzie wykorzystam stara karte SD o pojemności 1 GB. Ok podepnijmy zatem nasza karte sd do systemu tak aby została wykryta i uruchommy MiniTool Partition Wizard.

pw-shot1

Usuńmy teraz partycje z karty SD i stwórzmy 1 nowa partycje z systemem plików FAT32 o pojemności 130 MB i nazwijmy ja SYSTEM.

pw-shot2

Możemy również przypisać literę do tej partycji np S: jak system :)
pw-shot3

Teraz stwórzmy druga partycje z systemem plików EXT4 i nazwijmy ja STORAGE. Cała resztę miejsca przypiszmy do tej partycji. Podczas tworzenie tej partycji pokaże się ostrzeżenie systemu Windows, że system Windows nie będzie wstanie rozpoznać 2 partycji na karcie SD. Ostrzeżenie oczywiście ignorujemy gdyż OpenElec to linux :) i on sobie z tym poradzi :)

pw-shot4

teraz nasze partycje na karcie SD powinny wyglądać jak poniżej.

pw-shot5

Teraz musimy zatwierdzić nasze modyfikację klikając w górnym rogu MiniTool Partition Wizard przycisk “Apply” W ostatnim kroku pierwsza partycja zostanie oznaczona jako Aktywna. Klikamy prawy klawisz myszy wybieramy Modify -> Set Active.

pw-shot6

2) Kopiujemy potrzebne pliki.

Pobieramy OpenElec dla Raspberry PI z oficialnej strony projektu. Plik jest archiwum tar.gz zatem musimy go rozpakować. W systemie Windows możemy do tego celu wykorzystać niezastopiony 7zip. Po rozpakowaniu archiwum wchodzimy do katalogu OpenELEC-RPi.arm-3.2.4.

uruchommy teraz linie polecen systemu Windows.

cmd
cd OpenELEC-RPi.arm-3.2.4
copy target\KERNEL S:\kernel.img
copy target\SYSTEM S:\
copy 3rdparty\bootloader\*.* S:\
copy openelec.ico S:\
copy README.md S:\

Teraz przy pomocy np notepada stwórzmy na karcie SD plik o nazwie cmdline.txt zawierający niestepująca treść.

boot=/dev/mmcblk0p1 disk=/dev/mmcblk0p2 console=ttyAMA0,115200 kgdboc=ttyAMA0,115200 console=tty1 ssh

OK teraz pozostaje nam zamontować nasza karte SD w Raspberry PI i włączyć zasilanie. Powinien pojawić sie obraz bootowania OpenElec a następnie uruchomić się XBMC :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.